Miłomłyn


Kanał Elbląski  » Miłomłyn

Miejscowość Miłomłyn zlokalizowana jest nad Kanałem Elbląskim, w województwie warmińsko – mazurskim, w powiecie Ostródzkim.

Miejscowość Miłomłyn powstałą na przełomie XIII i XIV wieku, najpierw jako strażnica krzyżacka, później w XIV wieku zbudowanu tu zamek oraz młyn, obok powstało osiedle targowe które w 1335 roku uzyskało prawa miejskie. W czasie trwania wojny trzynastoletniej miejscowość co rusz przechodziła to w ręce polskie to w ręce krzyżackie. W latach 1567- 1587 urzędowali tu ostatni ewangeliccy biskupi pomezańscy. Podczas kolejnych wojen Szwedzkich i Napoleońskich miejscowość została zniszczona. Do rozwoju miejscowości przyczyniła się budowa Kanału Elbląskiego oraz budowa kolei żelaznej. W tym czasie Miłomłyn stał się ważnym węzłem Dróg wodnych oraz kolejowych, kwitł handel drewnem. W 1945 roku miejscowość została splądrowana i zniszczona w 90% przez Armię Czerwoną.

W chwili obecnej Miłomłyn jest bardzo ważnym węzłem wodnym, to tzw. punkt zerowy Kanału Elbląskiego, stąd rozchodzą się drogi wodne w trzech kierunkach: do Elbąga, do Ostródy i do Iławy. Znajduje się tutaj wiele cennych zabytków z których najstarsze to fragmenty fortyfikacji miejskich przy kościele Św. Bartłomieja, kaplica Św. Elżbiety z początków lat 30 XX wieku, siedzibę nadleśnictwa z 1842 roku, wieże obronną i cmentarz. W Miłomłynie znajduje się jedna z czterech czynnych śluz na Kanale Elbląskim, wybudowana w latach 1872 – 1876. Znajduje się tutaj także niewielka przystań jachtowa, gdzie można dobić aby uzupełnić zapasy, posilić się w pobliskich barach, czy zrobić zakupy w sklepie spożywczym.


Miłomłyn » Galeria