Pętla Żuławska i Kanał Elbląski » Iława

Iława leży na Pojezierzu Iławskim, na południowym krańcu najdłuższego polskiego jeziora – Jezioraka. W granicach administracyjnych miasta leży Wielka Żuława – największa wyspa na Jezioraku o powierzchni ok. 82 ha. Na niej znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych, pozostałości staropruskiego grodu. Pojezierze Iławskie pod względem przyrodniczym należy do najciekawszych terenów w naszym kraju, oprócz ukształtowania terenu wyróżnia je bogactwo fauny i flory – utworzono tutaj Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, w skład którego wchodzi min. cały Jeziorak oraz jezioro Jasne o przejrzystości wody dochodzącej do 15 metrów. Żyje tutaj wiele gatunków ptactwa wodnego  czaple, kormorany, żurawie, występują tu także bieliki, rybołowy oraz kanie rude.

Miasto Iława założył komtur krzyżacki na początku XIV wieku, w średniowieczu żyło w mieście średnio około 500 mieszkańców, którzy trudnili się rzemiosłem i handlem. Bardzo dobrze w Iławie prosperowało browarnictwo, każdy z mieszkańców miał prawo produkowania i sprzedawania tego popularnego trunku, dobrze rozwijało się rybołustwo – zapotrzebowania na ryby w Państwie krzyżackim było bardzo duże, zwłaszcza w okresie postów.  Po pokoju Toruńskiem w 1466 roku miasto znalazło się w Prusach Zakonnych, później Książęcych. Systematycznie rosła też liczba mieszkańców miasta Iława. W 1795 roku Iława miała już około 1200 mieszkańców. Dynamiczny rozwój miasta wiąże się z początkiem XIX wieku, budowa Kanału Elbląskiego, koszar wojskowych, oraz kolei żelaznej spowodowało wzrost liczby mieszkańców do blisko 10 tyś. Iława stała się nie tylko ważnym węzłem komunikacyjnym ale także prężnym ośrodkiem przemysłowym – działały tu fabryki maszyn, papy, mydła, dwa tartaki, odlewnia żelaza, octownia i browary, zaczęła rozwijać się także turystyka. Po zakończeniu II Wojny Światowej, w 1945 roku Iława została włączona do polski.

W Iławie można uzupełnić swoją wiedze historyczną,  warto zobaczyć wczesnośredniowieczne grodzisko na wyspie Wielka Żuława, gotycki kościół Przemienienia Pańskiego z fragmentami murów miejskich, najstarszy w regionie młyn wodny na rzece Iławka, zabytkowa wieża ciśnień,  neobarokowy ratusz oraz dworzec kolejowy.

Ze względu na swoją lokalizację Iława jest dużym ośrodkiem sportów wodnych, zlokalizowane są tu liczne przystanie jachtowe, funkcjonuje wiele firm czarterowych gdzie bez problemu można wynająć jacht. Na Jezioraku można uprawiać żeglarstwo, windsurfing, katesurfing, kajakarstwo. Wypocząć można na  jednej z dwóch plaż, w sezonie letnim w amfiteatrze odbywają się liczne imprezy plenerowe, pełno tu pensjonatów, hoteli, tawern i restauracji.


Iława » Galeria