Gdańsk


Pętla Żuławska  » Gdańsk

Początki Gdańska sięgają roku 980, krótko przed świętami Wielkiej Nocy roku 997 pojawił się w tych stronach biskup z Czech, misjonarz Wojciech. Wkrótce zginął z rąk pogańskich Prusów, a jego życie i śmierć opisał benedyktyński mnich z klasztoru na Awentynie – Jan Kanapariusz. Właśnie on zanotował pierwsze słowa opisujące gród nad Motławą, gdzie Św. Wojciech miał ochrzcić dużą liczbę nawróconych. Więcej informacji o burzliwej historii Gdańska zamieszczamy w artykule do pobrania poniżej.

W Gdańsku bez problemu zacumować można w licznych przystaniach zlokalizowanych na terenie całego miasta, po prześluzowaniu się przez śluzę Przegalina Południowa zacumować możecie w nowoczesnej marinie Błotnik tuż przy samej wyspie Sobieszewskiej, na Wiśle Śmiałej znajduje się kilka świetnie wyposażonych przystani jachtowych, ci co zamierzają dopłynąć do samego centrum Gdańska zacumować mogą na Starym Mieście w Marinie Gdańsk, obok w przystaniach Zabi Kruk oraz Sienna Grobla. My oczywiście zdecydowanie polecamy przystanie jachtowe zlokalizowane na Starym Mieście. Uwaga,   obszar samego miasta Gdańska to wewnętrzne wody morskie, pływać tam można tylko osobom z uprawnieniami do prowadzenia jachtów na wodach morskich. Tym co  nie posiadają stosownych uprawnień proponujemy postój w Marinie Błotnik, dalej do Centrum Gdańska można dojechać środkami transportu publicznego.

Gdańsk to masa zabytków, my oczywiście polecamy zobaczyć te w najbliższej lokalizacji Starego Miasta Gdańsk. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy Żuraw nad Motławą, Złota Brama – wiedzie na reprezentacyjny Gdański deptak, Ratusz Głównego Miasta, fontannę Neptuna, Dwór Artusa, Wyspa Ołowianka oraz Wyspa Spichrzów, Centralne Muzeum Morskie, Bazylika Mariacka, ulica Mariacka w pobliżu bazyliki. Wszystkie wyżej wymienione obiekty zobaczycie na Starym Mieście. W najbliższym sąsiedztwie Starego Miasta znajduje się Muzeum Narodowe z perłą – tryptykiem „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.

Będąc w Gdańsku trzeba zobaczyć kolebkę Solidarności – Gdańską Stocznie wraz z muzeum Solidarności, PGE Arena Gdańsk – stadion w formie bryły bursztynu wybudowany z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej jakie odbywały się w 2012 roku w Polsce. Polecamy także Twierdzę Wisłoujście to typowa XVI wieczna forteca obronna, której celem było zabezpieczenie Portu Gdańska, w pobliżu twierdzy znajduje się  półwysep Westerplatte gdzie rozpoczęła się umownie II Wojna Światowa. Tym którzy posiadają więcej czasu polecamy wizytę w Gdańsku Oliwie – zobaczyć tu można Katedrę Oliwską oraz Pałac Opatów, stąd już właściwie parę minut koleją i znajdziecie się Sopocie. Po Gdańsku polecamy poruszanie się koleją  SKM (Szybka Kolej Miejska), bez problemu dojedziecie nią do Oliwy, Sopotu a nawet Gdyni.

Szczegółowy opis wymienionych powyżej miejsc znajdziecie w przewodniku poniżej.


Gdańsk » Galeria