Pętla Żuławska


Pętla Żuławska  » Informacje

Pętla Żuławska to droga wodna o długości 303 kilometrów, która łączy ze sobą wody Zalewu Wiślanego oraz szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego oraz rzeki Elbląg i Pasłęki. W Elblągu szlak Pętli Żuławskiej łączy się z drogą wodną Kanału Elbląskiego.

Pętla Żuławska wchodzi w skład  Międzynarodowej Drogi Wodnej E70, która biegnie z Rotterdamu przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych, północną Polskę do Kaliningradu i Niemna.

W skład Pętli Żuławskiej wchodzi kilka krain:

  • Mierzeja Wiślana – jest to rozległa, piaszczysta wydma przekraczająca w niektórych miejscach 30 metrów; rozciąga się ona od Gdańska po Bałtijsk w Rosji i oddziela Zalew Wiślany od otwartych wód Zatoki Gdańskiej zamykając ujście Wisły. Do najważniejszych jej miast zalicza się Gdańsk, Krynicę Morską, Stegnę oraz Sztutowo
  • Zalew Wiślany – przez akwen ten przebiega granica pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską; jest to zatoka odcięta pasmem Mierzei Wiślanej od Morza Bałtyckiego
  • Wysoczyzna Elbląska – jest to kępa morenowa zlokalizowana na Pobrzeżu Gdańskim, opadająca stromymi krawędziami w kierunku Żuław Wiślanych, Zalewu Wiślanego oraz Równiny Warmińskiej. Kluczowe miejscowości tego rejonu to: Elbląg, Kadyny, Suchacz, Frombork oraz Tolkmicko
  • Wybrzeże Staropruskie – równina ta ciągnie się wzdłuż Zalewu Wiślanego od Fromborka po ujście Pregoły. Najważniejszymi miastami tego rejonu są Braniewo oraz Nowa Pasłęka
  • Kociewie – jest to region etniczno – kulturowy zlokalizowany na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wierzycy oraz Wdy. Za najistotniejsze miejscowości uznaje się Tczew, Pelplin oraz Starogard Gdański
  • Dolina Kwidzyńska i Powiśle – rejon ten posiada powierzchnię 401 kilometrów kwadratowych, a jego długość wynosi około 40 kilometrów. Jest to północna część Doliny Dolnej Wisły. Najważniejsze miasta tego obszaru to Sztum, Kwidzyń oraz Gniew

Teren Żuław ukształtowany został około 6000 lat temu, gdy istniejąca wówczas zatoka morska zaczęła być wypełniana przez namuły niesione przez Wisłę i inne pomniejsze rzeki.

Główny ciek wodny Żuław Wiślanych to Wisła, która razem z Nogatem dzieli je na Żuławy Gdańskie, Wielkie oraz Elbląskie.

Żuławy są jedynym w Polsce obszarem, który znajduje się częściowo poniżej poziomu morza. W miejscowości Raczki Elbląskie zlokalizowany jest najniżej położony punkt w naszym kraju, który sięga 1,8 metra poniżej poziomu morza. Poniżej 30% Żuław Wiślanych zajmują depresje. Największe z nich znajdziemy wokół jeziora Druzno i w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego.

CZARTERY JACHTÓW MOTOROWYCH NA PĘTLI ŻUŁAWSKIEJ

Malowniczą trasę Pętli Żuławskiej pokonać można łodzią motorową, hausbotem, jachtem żaglowym lub kajakiem. My oczywiście polecamy czartery jachtów motorowych na Pętli Żuławskiej.

Posiadamy różnorodną ofertę jachtów motorowych, idealnych do czarteru na Pętli Żuław. U nas każdy znajdzie coś dla siebie. Począwszy od największej jednostki czarterowej na Pętli Żuławskiej, trzy kabinowym rzecznym krążowniku – barce River Cruiser 39. W swojej ofercie posiadamy także nowoczesny jacht motorowy typu Suncamper 30 – jedyna tego typu jednostka przeznaczona do czarteru na Żuławach. Największymi zaletami barki Suncamper 30 są panoramiczne szyby – przepiękne widoki Pętli Żuławskiej są na wyciągnięcie ręki, sundeck na dachu wyłożony materacami – idealny do zażywania kąpieli słonecznych, kokpit połączony z mesą tworzący jedną wielką przestrzeń gdzie biesiadować może cała załoga,  drzwiczki rufowe zapewnią bezpieczeństwo waszym pociechą. W swojej ofercie posiadamy także nowoczesny jacht motorowy Nautika 830 (bardzo bogato wyposażony – nie ma drugiej takiej jednostki w czarterze na Pętli Żuławskiej), klasyczne barki typu Vistula Cruiser 30, jachty typu Weekend 820 oraz jacht Merry Fischer 530 – najmniejsza jednostka czarterowa na Żuławach Wiślanych.

CZARTER NA PĘTLI ŻUŁAWSKIEJ

Czarter  na Pętli Żuławskiej zaczynamy w naszej bazie – w marinie Żuławki – Szwedowo.  Po przyjeździe na miejsce następuje odbiór jachtu motorowego.  Sprawdzamy wyposażenie jednostki pod kątem zgodności z protokołem zdawczo – odbiorczym, następnie zostaną Państwo przeszkoleni z obsługi jachtu– przeszkolimy Państwa z obsługa urządzeń zamontowanych na jednostkach (w tym ogrzewanie, lodówka, toaleta morska elektryczna, instalacja wodna z bojlerem z ciepłą wodą, instalacja elektryczna w tym przyrządy pomiarowe,  ster strumieniowy oraz z silnik). Wynajmując jachty na Pętli Żuławskiej czasami możemy wpływać w  rejony porośnięte roślinnością, dlatego też mogą się zdarzyć sytuację wymagające czyszczenia śruby – przeszkolimy Państwa z tych czynności. Po odbiorze jachtu motorowego porozmawiamy o trasie oraz o szczegółach Państwa rejsu po Pętli Żuław, w tym zasadach zachowania się w porcie, manewrach  w śluzach, sposobie pływania po Wiśle. Po odbiorze jednostki i zaokrętowaniu załogi wypływają Państwo w rejs po Pętli Żuławskiej.

CZARTER BEZ PATENTU NA PĘTLI ŻUŁAWSKIEJ

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym osoby bez uprawnień i doświadczenia mogą bez problemu wynająć jacht motorowy na Żuławach Wiślanych. Po odbiorze jednostki i przeszkoleniu z obsługi urządzeń zostaną Państwo także przeszkoleni z zasad bezpieczeństwa, zapoznamy Państwa z najważniejszymi przepisami dotyczącymi żeglugi śródlądowej,  przedstawimy i objaśnimy Państwu znaki jakie napotkają Państwo podczas rejsu po Pętli Żuławskiej,  nauczymy Państwa wykonywać podstawowe węzły za pomocą których cumować będziemy jachty, przeszkolimy ze sposobu bezpiecznego śluzowania, przedstawimy zasady i sposoby cumowania w teorii i praktyce. Po zapoznaniu się z teorią zostanie przeprowadzone szkolenie praktyczne, podczas którego nauczą się Państwo manewrować jachtem oraz parkować go bezpiecznie w porcie. Możemy śmiało stwierdzić iż czarter bez patentu na Pętli Żuławskiej jest możliwy dla każdego.

REJS NA PĘTLI ŻUŁAWSKIEJ

Rejs na Pętli Żuław to klasyczny rejs jednokierunkowy tzw. One Way -  nie powtarzamy tej samej trasy,  płyniemy jachtem motorowym pokonując pętle – ponad 300 km. Średnia prędkość jachtu wynosi  około 10 km. na godzinę, dziennie wychodzi od 3 do 5 godzin spokojnego, leniwego pływania. Bez problemu pokonamy trasę Pętli Żuławskiej w okresie 7 dni. Pływasz – Zwiedzasz – Poznajesz to nasze motto. Po drodze na Państwa czekają niesamowite Żuławskie krajobrazy,  w maju na polach kwitnie rzepak, w czerwcu maki i habry, w toni rzeki rosną kaczeńce, nad brzegami tataraki, wierzby i topole. Na trasie znajdują się liczne obszary chronione, parki krajobrazowe w tym Rezerwat Jeziora Drużno. Podczas rejsu po Pętli Żuławskiej poznają Państwo liczne rzadko spotykane ptaki – na szlaku pełno Żurawi,  Czapli Białych, Czapli Śiwych, Kormoranów, Rybołowów, w okolicach Białej Góry gniazda maja Orły Bieliki.

Płynąc szlakiem Pętli Żuławskiej podziwiają Państwo niesamowitą Żuławską architekturę – liczne domy podcieniowe, domy w stylu holenderskim wznoszone na pagórkach tzw. terpach, Żuławskie wiatraki  holenderskie typu Koźlak, liczne cmentarze meonnickie. Podczas rejsu po Pętli Żuławskiej poznają Państwo unikatowe zabytki hydrotechniczne – most obrotowy kolejki wąskotorowej w Rybinie, mosty zwodzone w Sztutowie i Rybinie, zabytkowe śluzy na Nogacie, zabytkową śluzę Gdańsk Głowa na Szkarpawie, wrota przeciwpowodziowe, jazy oraz przepompownie.  Na szlaku Pętli Żuławskiej jest wiele unikatowych obiektów historycznych, do najważniejszych z nich zaliczyć możemy Gdańską Starówkę, Westerplatte, Twierdzę Wisłoujście, obóz koncentracyjny w Sztutowie, odrestaurowaną starówkę w Elblągu, największą twierdzę średniowiecznej Europy – Zamek Krzyżacki w Malborku, Zamki Krzyżackie w Kwidzynie i Gniewie, zabytkowe mosty w Tczewie.  Na Pętli Żuławskiej znajdują się liczne muzea – Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, Muzeum Wisły w Tczewie, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności.

RODZINNE WAKACJE NA PĘTLI ŻUŁAWSKIEJ

Pętla Żuławska to idealny sposób na rodzinne wakacje, na całym szlaku jest bardzo dużo atrakcji dla dzieci.  Mierzeja Wiślana słynie z piaszczystych plaż nad Zatoką Gdańską, w Rybinie znajduje się przystanek kolejki wąskotorowej, którą możemy dojechać do Sztutowa czy Mikoszewa, pod Elblągiem polecamy wizytę w Rodzinnym Parku Rozrywki Nowa Holandia, jedną z atrakcji Malborka jest Park Ruchomych Dinozaurów wraz z parkiem linowym, w Białej Górze oraz Tczewie wybudowano  place zabaw dla dzieci, w Gdańsku polecamy wizytę w Narodowym Muzeum Morskim.  Pływając szlakiem Pętli Żuławskiej nie musicie się Państwo martwić o zaplecze sanitarne. Na Pętla Żuławskiej  w  latach 2010 – 2012 wybudowano szereg  przystani jachtowych wyposażonych w pływające pomosty, przyłącza wodne i elektryczne, łazienki posiadają prysznice i toalety, wszędzie jest czysto, schludnie, obsługa miła i przyjazna. W większości przystani znajdują się wydzielone miejsca na ognisko, miejsca gdzie można sporządzić posiłek. Wszystkie nasze jachty wyposażone są w lodówki i kuchenki gazowe oraz pełne wyposażenie kuchenne – bez problemu można sporządzać posiłki dla całej rodziny. Jeżeli macie ochotę możecie zasmakować lokalnych potraw serwowanych w licznych barach, tawernach i restauracjach zlokalizowanych na całym szlaku Pętli Żuławskiej. Każdy tu znajdzie Coś dla siebie. Pętla Żuławska to idealny sposób na rodzinne wakacje, miłośnicy dwóch kółek do dyspozycji mają liczne piękne trasy rowerowe,  a nasze jachty wyposażone są w bagażniki rowerowe. Jeżeli nie chcesz zabierać rowerów ze sobą, możesz je bez problemy wypożyczyć na większości przystani jachtowych Pętli Żuławskiej.

Pętla Żuławska to idealne rozwiązanie na udany urlop, zapraszamy na czartery jachtów motorowych na Pętli Żuławskiej


Pętla Żuławska  » Galeria