Pętla Żuławska


Pętla Żuławska  » Informacje

PĘTLA ŻUŁAWSKA

Pętla Żuławska to unikatowe w naszym kraju miejsce, w którym można przeżyć niezapomnianą przygodę. Podróż urokliwym szlakiem przez wody kilku rzek, w tym Wisłę, Martwą Wisłę, Nogat, Szkarpawę a także Zalew Wiślany to świetny sposób na aktywne wakacje. Płynąc około 300-kilometrową trasą doświadczymy kontaktu z zachwycającą przyrodą i zobaczymy niezwykłe krajobrazy. Ujrzymy fascynujące doliny położone poniżej poziomu morza, wyjątkowe domy podcieniowe i tajemnicze gotyckie zamki. Pętla Żuławska to również system mostów zwodzonych i śluz, które czynią trasę szczególnie atrakcyjną. Podróż żuławskim szlakiem wodnym każdemu na długo zapadnie w pamięć.

Spokój, woda i przyroda

Pętla Żuławska jest wyjątkową trasą turystyczną. Zaplanowana została tak, by turyści nie mieli chwili na nudę. Ponad 300 kilometrów szlaku wodnego prowadzi cały czas inną drogą, zataczając charakterystyczną pętlę. Cały czas widzimy więc nowe krajobrazy i mamy szansę zwiedzić jak najwięcej miejsc. Podróż Pętlą Żuławską rozpocząć można wynajmując jacht, hausbota, kajaki czy łódź motorową. Dalsza droga wiedzie przez rzeki delty Wisły i wody Zalewu Wiślanego. Żuławy są jedynym w Polsce miejscem położonym w depresji, czyli poniżej poziomu morza. Lokalizacja ta pełna jest fascynujących widoków, których nie da się znaleźć nigdzie indziej. Płynąc spokojnym tempem można napawać się otoczeniem dzikiej przyrody i malowniczych pól. Robiąc przystanki warto skorzystać z lokalnych atrakcji i wypocząć na urokliwych plażach. Jest to świetne miejsce do kąpieli, w okolicznych rzekach lub w samym morzu.

Zabytki hydrotechniki

Pętla Żuławska przystosowana została do podróży jachtem, łodzią lub kajakami. Niezależnie od wyboru zawsze będzie to świetna zabawa i okazja do zacieśnienia więzi podczas kilkudniowej przygody. Trasa obejmuje liczne elementy szlaku hydrotechniki. Są to zarówno zabytkowe śluzy i mosty zwodzone, np. w Rybinie i Sztutowie, jak i nowo powstałe przystanie. W krótkim czasie można poznać historię jednego z najważniejszych punktów wodnej infrastruktury na naszym kraju, który od wieków służył do transportu rybakom i kupcom. Szczególnie wartymi zobaczenia są parowa przepompownia wody w Różanach czy przekop Wisły między Świbnem a Mikoszewem. Na Żuławach ciągle są miejsca, gdzie transport wodny ma pierwszeństwo nad ruchem ulicznym, a samochody muszą czekać aż przepłynie statek, by przejechać przez most.

Szlakiem gotyku i mennonitów

Szlak wodny Pętli Żuławskiej przesycony jest historią. Na trasie znajdują się liczne zabytki dziedzictwa kulturowego ziem zwanych kiedyś Polskimi Niderlandami. Historia Żuław sięga tysięcy lat. Najlepiej zachowanym świadectwem życia w dawnych czasach są zamki i klasztory gotyckie z okresu średniowiecza. Koronnym zabytkiem jest Zamek w Malborku, będący największą warownią krzyżacką. Nie mniej fascynujące są ślady gotyku w Elblągu, Gniewie, Sztumie i Gdańsku. Nigdzie indziej w Europie nie zachowały się w tak dobrym stanie tak stare obiekty obronne. Ważnym okresem w historii Żuław był czas osadnictwa przybyłych z Holandii mennonitów. To oni zagospodarowali tutejsze ziemie pod uprawy, rozpoczynając lokalne tradycje rolnicze. Ślady mennonitów zachowały się w okolicznych miejscowościach, w postaci starych cmentarzy, np. w Stogach. Charakterystycznym zabytkiem dla Żuław są również domy podcieniowe, tutejsze typowe budynki mieszkalne.

Pętla Żuławska jest wyjątkowym skarbem na mapie Polski. Warto wybrać się tam i spędzić czas w otoczeniu malowniczej przyrody i pięknych zabytków. Jest to świetna alternatywa dla zatłoczonych plaż w popularnych nadmorskich kurortach. Jadąc na Żuławy przekonamy się, że polskie wybrzeże ma również drugie mniej komercyjne oblicze.

CZARTERY JACHTÓW MOTOROWYCH NA PĘTLI ŻUŁAWSKIEJ

Malowniczą trasę Pętli Żuławskiej pokonać można łodzią motorową, hausbotem, jachtem żaglowym lub kajakiem. My oczywiście polecamy czartery jachtów motorowych na Pętli Żuławskiej.

Na rynku działamy od wielu lat, posiadamy duże doświadczenie oraz największy wybór jachtów motorowych, idealnych do czarteru na Pętli Żuław. U nas każdy znajdzie coś dla siebie. Począwszy od największej jednostki czarterowej na Pętli Żuławskiej, trzy kabinowym rzecznym krążowniku – barce River Cruiser 39. W swojej ofercie posiadamy także nowoczesny jacht motorowy typu Suncamper 30 – jedyna tego typu jednostka przeznaczona do czarteru na Żuławach. Największymi zaletami barki Suncamper 30 są panoramiczne szyby – przepiękne widoki Pętli Żuławskiej są na wyciągnięcie ręki, sundeck na dachu wyłożony materacami – idealny do zażywania kąpieli słonecznych, kokpit połączony z mesą tworzący jedną wielką przestrzeń gdzie biesiadować może cała załoga,  drzwiczki rufowe zapewnią bezpieczeństwo waszym pociechą. W swojej ofercie posiadamy także nowoczesny jacht motorowy Nautika 830 (bardzo bogato wyposażony – nie ma drugiej takiej jednostki w czarterze na Pętli Żuławskiej), klasyczne barki typu Vistula Cruiser 30, jachty typu Weekend 820 oraz jacht Merry Fischer 530 – najmniejsza jednostka czarterowa na Żuławach Wiślanych. W sezonie 2019 polecamy nasze nowości: bardzo dobrze wypsoażone jachty Stillo 30 oraz Suncamper 30 w wersji Flybridge - jacht posiada drugie stanowisko sterowania zlokalizowane na pokładzie słonecznym.

CZARTER NA PĘTLI ŻUŁAWSKIEJ

Czarter  na Pętli Żuławskiej zaczynamy w naszej bazie – w marinie Żuławki – Szwedowo.  Po przyjeździe na miejsce następuje odbiór jachtu motorowego.  Sprawdzamy wyposażenie jednostki pod kątem zgodności z protokołem zdawczo – odbiorczym, następnie zostaną Państwo przeszkoleni z obsługi jachtu– przeszkolimy Państwa z obsługa urządzeń zamontowanych na jednostkach (w tym ogrzewanie, lodówka, toaleta morska elektryczna, instalacja wodna z bojlerem z ciepłą wodą, instalacja elektryczna w tym przyrządy pomiarowe,  ster strumieniowy oraz z silnik). Wynajmując jachty na Pętli Żuławskiej czasami możemy wpływać w  rejony porośnięte roślinnością, dlatego też mogą się zdarzyć sytuację wymagające czyszczenia śruby – przeszkolimy Państwa z tych czynności. Po odbiorze jachtu motorowego porozmawiamy o trasie oraz o szczegółach Państwa rejsu po Pętli Żuław, w tym zasadach zachowania się w porcie, manewrach  w śluzach, sposobie pływania po Wiśle. Po odbiorze jednostki i zaokrętowaniu załogi wypływają Państwo w rejs po Pętli Żuławskiej.

CZARTER BEZ PATENTU NA PĘTLI ŻUŁAWSKIEJ

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym osoby bez uprawnień i doświadczenia mogą bez problemu wynająć jacht motorowy na Żuławach Wiślanych. Po odbiorze jednostki i przeszkoleniu z obsługi urządzeń zostaną Państwo także przeszkoleni z zasad bezpieczeństwa, zapoznamy Państwa z najważniejszymi przepisami dotyczącymi żeglugi śródlądowej,  przedstawimy i objaśnimy Państwu znaki jakie napotkają Państwo podczas rejsu po Pętli Żuławskiej,  nauczymy Państwa wykonywać podstawowe węzły za pomocą których cumować będziemy jachty, przeszkolimy ze sposobu bezpiecznego śluzowania, przedstawimy zasady i sposoby cumowania w teorii i praktyce. Po zapoznaniu się z teorią zostanie przeprowadzone szkolenie praktyczne, podczas którego nauczą się Państwo manewrować jachtem oraz parkować go bezpiecznie w porcie. Możemy śmiało stwierdzić iż czarter bez patentu na Pętli Żuławskiej jest możliwy dla każdego.

REJS NA PĘTLI ŻUŁAWSKIEJ

Rejs na Pętli Żuław to klasyczny rejs jednokierunkowy tzw. One Way -  nie powtarzamy tej samej trasy,  płyniemy jachtem motorowym pokonując pętle – ponad 300 km. Średnia prędkość jachtu wynosi  około 10 km. na godzinę, dziennie wychodzi od 3 do 5 godzin spokojnego, leniwego pływania. Bez problemu pokonamy trasę Pętli Żuławskiej w okresie 7 dni. Pływasz – Zwiedzasz – Poznajesz to nasze motto. Po drodze na Państwa czekają niesamowite Żuławskie krajobrazy,  w maju na polach kwitnie rzepak, w czerwcu maki i habry, w toni rzeki rosną kaczeńce, nad brzegami tataraki, wierzby i topole. Na trasie znajdują się liczne obszary chronione, parki krajobrazowe w tym Rezerwat Jeziora Drużno. Podczas rejsu po Pętli Żuławskiej poznają Państwo liczne rzadko spotykane ptaki – na szlaku pełno Żurawi,  Czapli Białych, Czapli Śiwych, Kormoranów, Rybołowów, w okolicach Białej Góry gniazda maja Orły Bieliki.

Płynąc szlakiem Pętli Żuławskiej podziwiają Państwo niesamowitą Żuławską architekturę – liczne domy podcieniowe, domy w stylu holenderskim wznoszone na pagórkach tzw. terpach, Żuławskie wiatraki  holenderskie typu Koźlak, liczne cmentarze meonnickie. Podczas rejsu po Pętli Żuławskiej poznają Państwo unikatowe zabytki hydrotechniczne – most obrotowy kolejki wąskotorowej w Rybinie, mosty zwodzone w Sztutowie i Rybinie, zabytkowe śluzy na Nogacie, zabytkową śluzę Gdańsk Głowa na Szkarpawie, wrota przeciwpowodziowe, jazy oraz przepompownie.  Na szlaku Pętli Żuławskiej jest wiele unikatowych obiektów historycznych, do najważniejszych z nich zaliczyć możemy Gdańską Starówkę, Westerplatte, Twierdzę Wisłoujście, obóz koncentracyjny w Sztutowie, odrestaurowaną starówkę w Elblągu, największą twierdzę średniowiecznej Europy – Zamek Krzyżacki w Malborku, Zamki Krzyżackie w Kwidzynie i Gniewie, zabytkowe mosty w Tczewie.  Na Pętli Żuławskiej znajdują się liczne muzea – Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, Muzeum Wisły w Tczewie, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności.

RODZINNE WAKACJE NA PĘTLI ŻUŁAWSKIEJ

Pętla Żuławska to idealny sposób na rodzinne wakacje, na całym szlaku jest bardzo dużo atrakcji dla dzieci.  Mierzeja Wiślana słynie z piaszczystych plaż nad Zatoką Gdańską, w Rybinie znajduje się przystanek kolejki wąskotorowej, którą możemy dojechać do Sztutowa czy Mikoszewa, pod Elblągiem polecamy wizytę w Rodzinnym Parku Rozrywki Nowa Holandia, jedną z atrakcji Malborka jest Park Ruchomych Dinozaurów wraz z parkiem linowym, w Białej Górze oraz Tczewie wybudowano  place zabaw dla dzieci, w Gdańsku polecamy wizytę w Narodowym Muzeum Morskim.  Pływając szlakiem Pętli Żuławskiej nie musicie się Państwo martwić o zaplecze sanitarne. Na Pętla Żuławskiej  w  latach 2010 – 2012 wybudowano szereg  przystani jachtowych wyposażonych w pływające pomosty, przyłącza wodne i elektryczne, łazienki posiadają prysznice i toalety, wszędzie jest czysto, schludnie, obsługa miła i przyjazna. W większości przystani znajdują się wydzielone miejsca na ognisko, miejsca gdzie można sporządzić posiłek. Wszystkie nasze jachty wyposażone są w lodówki i kuchenki gazowe oraz pełne wyposażenie kuchenne – bez problemu można sporządzać posiłki dla całej rodziny. Jeżeli macie ochotę możecie zasmakować lokalnych potraw serwowanych w licznych barach, tawernach i restauracjach zlokalizowanych na całym szlaku Pętli Żuławskiej. Każdy tu znajdzie Coś dla siebie. Pętla Żuławska to idealny sposób na rodzinne wakacje, miłośnicy dwóch kółek do dyspozycji mają liczne piękne trasy rowerowe,  a nasze jachty wyposażone są w bagażniki rowerowe. Jeżeli nie chcesz zabierać rowerów ze sobą, możesz je bez problemy wypożyczyć na większości przystani jachtowych Pętli Żuławskiej.

Pętla Żuławska to idealne rozwiązanie na udany urlop, zapraszamy na czartery jachtów motorowych na Pętli Żuławskiej


Pętla Żuławska  » Galeria