Pętla Żuławska i Kanał Elbląski » Rybina

Rybina to niewielka wieś położona na obszarze Żuław Wiślanych, dzięki swojemu unikatowemu położeniu pełni funkcję ważnego węzła wodnego. Zbiegają się tutaj wody Szkarpawy, Wisły Królewieckiej oraz Tugi. 

Główną drogę wodną stanowi Szkarpawa, płynąca od Wisły do Zalewu Wiślanego. W Rybinie rozpoczyna swój bieg Wisła Królewiecka, którą możemy również dopłynąć do Zalewu Wiślanego. Ostatnia z rzek, Tuga, uchodzi do Szkarpawy 1300 metrów powyżej Rybiny.

W Rybinie znajduje się prawdziwe skupisko obiektów hydrotechnicznych - most obrotowy Żuławskiej Kolei Wąskotorowej, stacja pomp, most zwodzony na Wiśle Królewieckiej, most zwodzony na Szkarpawie. Przed pomostami wodniacy do swojej dyspozycji mają pomosty cumownicze.

W Rybinie niedawno została wybudowana przystań żeglarska z węzłem sanitarnym, przyłączami prądowymi. W pobliżu znajduje się sklep spożywczy oraz restauracja.

Warto się zastanowić nad zacumowaniem jachtu na dłużej w Rybinie, stąd można się udać na wycieczkę pociągiem wąskotorowym do Nowego Dworu Gdańskiego, do Stegny lub dalej Sztutowa.

Płynąc w dalszą podróż od strony Wisły, mamy do wyboru dwa kierunki. Wybierając szlak Szkarpawą dopłyniemy do wód Zalewu Wiślanego oraz do ujścia Nogatu, wpływając na Wisłę Królewiecką dopłyniemy do Sztutowa a dalej do Zalewu Wiślanego.


Rybina » Galeria